I have higher prices for new students and put prices up for long standing students with a letter/email stating inflation etc and that i value my longstanding students which is why the price is competative in comparison to other teachers schools etc worked fine.. just put up lesson prices by a pound but thats pure profit and work it out however much a yearhope that helps